Linkedin Job Seeker Premium Nedir ve Nasıl Kullanılır? | NSM

Linkedin Job Seeker Premium Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Linkedin Job Seeker Premium

Linkedin Job Seeker Premium nedir? Nasıl kullanılır? Linkedin Job Seeker Premium ile iş fırsatlarından yararlanmanın ipuçları nelerdir?

Profesyonel iş ağı Linkedin farklı uygulamaları her geçen gün kendisini geliştirmeye devam ediyor. İşte bu özelliklerden biri de Linkedin Job Seeker Premium olarak karşımıza çıkmakta. Bu özellik sayesinde Linkedin üzerinden iş arayan kullanıcılar eğer Linkedin Job Seeker Premium kullanıcısı ise başvuru yapan diğer adaylar arasında öne çıkmış oluyor. Bunu gerçekleştirmek ise çok basit bir işlemden geçiyor. Yalnızca iş ilanı sayfasının alt kısmında yer alan ”Başvurumu Yayınla” butonuna tıklayarak diğer adayların önüne geçebiliyorsunuz.

Özelliğin içerisinde farklı konularda başvuru sahiplerine rehberlik eden kısımlarda yer alıyor. Bunlar; İşe Başvuranlar ve İşe Alım Yapan Şirketler Hakkında İç Görüler, Maaş Düzeyine Göre İş İlanı Arama, İş Arama Sonuçlarındaki Ücret Bilgisinin Kaynağı ve Gaziler İçin Linkedin başlıkları altında toplanıyor. Şimdi hepsine sırayla bir göz atalım

İşe Başvuranlar ve İşe Alım Yapan Şirketler Hakkında İç Görüler

Linkedin Job Seeker, Premium kullanıcıları Linkedin’de bir iş ilanını görüntülerken işe başvuran diğer kullanıcılar ile o şirketteki mevcut çalışan kişilerle karşılaştıran bu özellikten yararlanmış olur.İş açıklaması sayfasında görüntülenen bu özellik kendi içerisinde 2 başlığa ayrılır.

  • Şirket Çalışanları

Bu kısım iş ilanını görüntülerken şirkette o an mevcut çalışan kişiler ile sizin profilinizi karşılaştırır. Yalnız bu özelliğin çalışabilmesi için Linkedin’de bu alanda çalışan 100 veya üzeri kullanıcı olması gerekmektedir.

Linkedin Job Seeker Premium_3

Peki bu iç görüler neleri içeriyor.  Şirketin işe aldığı kişileri mezun oldukları okulları, şirketin işe alım gerçekleştiği şirketleri, zamana göre şirket büyüklüğünü ve şirketteki kişilerin profilini kapsamaktadır.

  • İşe Başvuranlar

Bu kısımda ise Linkedin sizin profilinizi sizin ile aynı işe başvuran kişiler ile karşılaştırır. Fakat bu özelliğin devreye girebilmesi için açılan ilgili iş ilanının en az 10 başvuru almış olması gerekmektedir.

 Linkedin Job Seeker Premium _2

Burada belirtilen yüzdelik oran ise ilgili iş ilanına başvuran kişilerin deneyim eğitim gibi bilgilerinin yayınlanan ilan ile ne kadar ilintili olduğu ile ilgili bir sonuçtur. Bu kısmın altında ise çeşitli alt başlıklarla farklı bilgileri içeren sekmeler bulunur. Bunlar; Zaman içerisinde başvurular, deneyim düzeyine göre başvuranlar, bu şirketteki ortalama bağlantı, en önemli yetenekler ve uzmanlık alanları ve eğitimdir.

  • Maaş Düzeyine Göre İş İlanları

Bu bölümde eğer bir Job Seeker Premium hesabınız mevcut ise gelişmiş arama sayfası üzerinden veya arama sonuçları sayfasının sol kısmında yer alan maaş filtresi aracını kullanarak arama yaptığınız ilanları maaş düzeyine göre filtreleme imkanı bulabilirsiniz. Basic hesap ya da Premium hesap kullanıcısı olan bir Linkedin üyesi iseniz bu özellikten faydalanabilmek için hesabınızı yükseltmeniz gerekmektedir. Fakat burada bazen maaş filtresini kullansanız daha maaş bilgisini göremediğiniz durumlar ile karşılaşmanız olasıdır. Bunun sebebi bazı şirketler maaş bilgisi paylaşmak istemezler ve bu sebeple filtreyi kullansanız dahi bu şirketlere ait maaş bilgisine maalesef ulaşamazsınız.

Linkedin Job Seeker Premium

Maaş bilgisinin nereden geldiğini merak ettiğinizi duyar gibiyim buradaki maaş bilgisi 3. taraf bir şirket olan PayScale tarafından sağlanmaktadır. Ve sektör , unvan, konum gibi işe yönelik diğer özelliklere dayalıdır. Burada unutulmaması gereken nokta maaşların Linkedin’de ilan veren şirketlerce doğrulanması gerekmediği ve gerçek maaşlar ile arasında farklılık gösterebileceğidir.  Ve son olarak Linkedin Amerika’daki gazilerin iş ilanlarından haberdar olması için gazilere bir yıllık Job Seeker Premium üyelik vermektedir.  Gerekli şartları yerine getiren ve askerlik durumları ile ilgili bilgileri doğru olarak paylaşan gaziler bu imkandan yararlanabilmektedir.

1 Yorum

Yorum Yaz