Linkedin Reklamları Nasıl Verilir? | NSM

Linkedin Reklamları Nasıl Verilir?

Linkledin Reklamları

Profesyonellerin popüler iş ağı olan Linkedin’de nasıl reklam verilir? Linkedin reklamları verirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Profesyonel iş hayatının vazgeçilmez sosyal ağlarından biri olan Linkedin, reklamverenlerin doğru hedef kitlelere ulaşmasında bir pazarlama mecrası olarak da hizmet vermeye devam ediyor. Linkedin reklamları özellikle pazarlamacıların doğru hedef kitlelere ulaşarak başarılı reklam çalışmaları yapabilmelerine imkan vermesi sayesinde oldukça talep gören reklam kanalları arasında yerini çoktan almış gözüküyor. Peki Linkedin ‘de bir reklam kampanyası nasıl oluşturulur ve dikkat etmeniz gerekenler neler? Sizin için araştırdık.

Linkedin reklamları verirken ilk yapmanız gereken https://www.linkedin.com/ads/ adresini ziyaret ederek sisteme giriş yapmaktır. Giriş işlemini sağladıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan aşağıdaki görselde belirtilen seçeneklerde yer alan ve reklam hedefinize uyan seçimi yaptıktan sonra “New Ad Campain”  ve ardından Start New’i seçerek devam etmeniz gerekiyor. Ardından reklam adınızı belirtmenizi isteyecektir. Açıklayıcı bir isim girerek reklamlarınızın takibini daha kolay yapabilirsiniz.

Linkedin reklamları_1

linkedin-reklamlari_2

linkedin reklamlari_3

Sonrasında ise yapmanız gereken reklamlarınızda kullanacağınız dil seçimini yapmak olacaktır. Linkedin şuanda ülkemiz için  Türkçe başta olmak üzere İspanyolca,Fransızca ve Almanca dil seçeneklerinde reklamlar hazırlamamıza imkan vermektedir. Dil seçimizin ardından Linkedin sizden reklam türünüzü belirtmenizi isteyecektir. Burada 30 saniyeyi geçmemek koşulu ile video reklamlarını ya da basic olarak adlandıran metin reklamlarını tercih etme imkanınız bulunmaktadır. Burada önemli olan pazarlamasını yapmak istediğiniz ürün veya hizmetiniz için uygun olan reklam hedefini belirlemektir.

linkedin reklamları reklam hedeflemesi_4

Bu işlemleri de tamamladıktan sonra artık reklamınızın asıl olan yapı taşına gelebilirsiniz. Bunlar reklam metni, reklam başlığı value ve call to action (harekete geçirme butonu) gibi reklamın esaslarını oluşturan kısımlardır. Ad Headline kısmına 25 karakterden uzun olmaması koşulu ile  reklam başlığınızı yazmanız gerekiyor. İkinci aşaması etkili bir reklam açıklaması yazabilmekten geçiyor. Reklam açıklamanız hem ürün ve hizmetiniz ile doğrudan alakalı olmalı hem de hitap ettiğiniz kitleye hitap ederek dikkati çekebilmelidir. Unutmayın ki kullanıcılar gün içerisinde pek çok sosyal ağda bir çok reklama maruz kalabilmektedir. Bu faktörü göz önünde bulundurarak kullanıcıların dikkarini çekecek ve onların ineternet sayfanızı ziyaret etmesini sağlayacak açıklamalar yazmanız faydası olacaktır.

linkedin-reklam-hedeflemeleri_5

Bir sonraki adım olarak ise reklamınıza bir call to action butonu yani kullanıcıların reklamınızı gördükten sonra onlara ne yapmaları gerektiğini anlatacak bir hareket butonu eklemek reklamınızından daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacakdır.  Value kısmında ise reklamınız için belirtmek istediğiniz bir indirim oranı vb. bir teklifiniz mevcut ise ekleyebilirsiniz. Ve reklam hedeflemenizi de gerçekleştirdikten sonra reklamınız yayına hazır olacaktır. Reklam hedeflemeniz için Location,  Company,  Job Tittle,  School,Skills, Group, Gender and Age olarak hedef kitlenizin iş tanımı, yer hedeflemesi, okulu,şirketi vb. diğer faktörleri göz önünde bulundurarak Linkedin reklamlarını hedefleyebilirsiniz.

linkedin reklamları reklam bütçesi_

Reklam hedeflemesi sonrasında reklam bütçenizi belirleyerek CPC  (Tıklama başına ücretlendirme) veya CPM (Gösterim başına ücretlendirme seçeneklerinden reklam kampanyanız için uygun olduğunu düşündüğündüğünüz seçeneği seçerek sonrasında reklam kampayanız için günlük bütçenizi belirleyerek reklamınızı tamamlayabilirsiniz. Linkedin reklamları genel anlamda diğer sosyal ağlardaki reklam ilkeleri ile pek çok yönden benzerlik gösterse de gene de reklamlam kampanyaları düzenlenirken hassas davranılmalı ve detaylara önem verilmelidir. Linkedin reklamları hakkında daha detaylı bilgi almak ve Linkedin ‘de reklam vermeye başlamak için https://www.linkedin.com/ad/accounts adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum

 • Bundan 4 sene önce LinkedIn’da reklam vermeye 25 dolarlık reklam kuponları ile başladım. Yalnız bir reklam tıklaması 3-4 dolardan başlıyor. 25 dolar çok kısa bir süre içinde tükendi. Daha düşük bir tıklama ücretiyle reklama çıkabilen var mı acaba?

  • Minimum günlük bütçe 10$/gün’dür.
   Linkedln metin reklamları için minimum CPM teklifi tıklama başına 2,00$’dır. Sponsorlu güncellemelerde minimum teklif sectiğiniz hedef kitleye göre değişmektedir.
   Linkedln metin reklamları için minimum CPM teklifi 1.000 görüntüleme başına 2,00$’dır. Sponsorlu güncellemelerde minimum teklif seçtiğiniz hedef kitleye göre değişmektedir.
   Minimum günlük bütçe (Sponsorlu Güncellemeler için opsiyonel bir özellik) 10$’dır.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта