Giyim Markaları İçin Pinterest Pazarlaması | NSM

Giyim Markaları İçin Pinterest Pazarlaması

Pinterest Fashion

Bir yerde Pinterest’in adı geçiyorsa aklınıza gelebilecek tek şey görsellik olmalıdır. Sadece tek bir resimle sunulmaya, kendini tanıtmaya hazır bir platform alanı size sunar. Tek bir resimle nokta atışı yapıp, alıcıyı etkileyerek kendi sitesine yani kendi alanına çekmeyi başarır.

Genel anlamıyla görsel demiş olsak bile sadece görselliği bize sunuyor demek, Pinterest’e hakaret sayılır. Bence muazzam bir yapısı var her ne kadar Türkiye’ de çok az sayıda kullanılsa da kullanımı popüler olan bir sitedir. İleri ki zamanlarda emin ki kullanımı çok daha fazla yayınlaşacaktır.

kombin

 

Peki, nedir Pinterest’in bize sunduğu ayrıcalıklar?

 • Fazlasıyla kategorize edilmiş
 • Kategori içeresinde dahi parçalara ayrılmıştır. Örneğin; siz kadın modasını seçersiniz ve içerisinde, sokak sitilleri, yazlık giysiler, bohem gibi çeşitli alt gruplara ayırır.
 • Beğendiğiniz resmi ister mesaj yoluyla başkasına gönderirsiniz, Facebook da paylaşabilirsiniz, ya da sadece beğenme imkânı sunar.
 • En güzel kısımda bizi direk olarak siteye yönlendirir.
 • Pin it dediğimiz zaman, belirlenmiş kategoride ve açıklama ile bizim kendi panomuzda tıpkı bir albüm gibi resmi ekler.
 • Ürünlerimizin yurt dışına da ulaşılabilmesine olanak sağlar. Buradan kendi internet sitemize çekeriz ki bu da daha çok satış yani para demektir :)

Örneğin; sırf tekstil olarak seçtiğim Pinterest’ te, sayfada Afrika modası ile ilgili resimler çıkarttı. Ve ben bu sayede, merak edip te bakmayacak olduğum Afrika modasını merak ederek önce resme ve sonra site sayfasında giriş yapmış bulundum ve çok da eğlenceli oldu. Farkında olmadan size, siz daha istemeden önerilerde ya da alternatif birçok resimler göstermiş oluyor. Ve daha fazlasını görmüş ve öğrenmiş oluyoruz.

afrika modası

Pinterestin pazarlamaya olan etkisi yok mu? Görselliğin bu kadar net bir şekilde ortaya çıktığı bir alanda sizce en çok hangi sektör bundan yararlanmak ister? Tabi ki tekstil sektörüdür :)

Türkiye’de bilinen örneklerden yola çıkarak; Markafoni, 1v1y, Trendyol gibi internet üzerinden satış yapan mağazalar da Pinterest’i kullanıyorlar. Pinterest, tekstil sektörü için pazarlamasını yapabileceği en iyi platformlardan biri. Mağaza içerisinde, kıyafetlerde etek, elbise, bluz, pantolon gibi çeşitlilik gösterir.  O zaman bizler de Pinterest’te panolarımızı oluştururken, hepsi için ayrı panolar oluşturabiliyoruz. Resimde de görmüş olduğumuz gibi elbise için ayrı, mont için ayrı panolar halinde sunuluyor. Hatta gece, gündüz, abiye, spor diye de çeşitli kategoriler halinde ayrılıyor.

 

elbise

mont

Pinterest sayesinde tıpkı evimizde bir giysi dolabı var ve ayrı bölümler halinde kıyafetlerimizi ayrı bir şekilde bölümlere ayırdığımız bir yer gibi kullanıyoruz. Ancak Pinterest’i kullanan kişi sayısının az olduğunu biliyoruz ki bu da bizim için sorun. Sadece firma sahibinin değil aynı zamanda ulaşmak istediğimiz kullanıcılarında bunu etkin olarak kullanması gerekir.

O halde İnsanları Pinterest’e nasıl yönlendirmeliyiz?

Tekstil firmasının kendi sitesinde öncelikli olarak Pin butonunu oluşturmak zorunda. Tabi ki siteye gelen müşteriye Pin butonu olduğunu fark ettirmeli. Bunla ilgili çeşitli kampanyalarda bulunarak ya da merak uyandırıcı etkinlikler düzenlenmeli ki merak her zaman herkesi çeker.

Bunlar neler olabilir?

 • En iyi pano oluşturma yarışması düzenleyerek karşılığında ürün verileceğini söylemelisiniz. Son zamanlar da bu tarz kampanyalar çok fazla yapılıyor ve gerçekten de başarı sağlıyor.
 • Pinleme yarışması düzenlenebilir. Tüm bunları yaparken yarışmacıya ulaşabilmek için diğer kullandıkları hesaplarında paylaşmalarını isteyin. Böylece sitenize daha fazla ziyaretçi çekmiş olursunuz.
 • Yeni çıkacak ürünleri Pintereste koyarak, müşteriyi oraya çekmeyi sağlayın. İlk neden kendi sitesinde değil de orada çıkıyor diye meraktan ötürü Pinterestten bakıp hatta ilk ben kıyafeti gördüğünü düşünerek kendi kişisel sosyal medya hesaplarında paylaşabilir.

Tüm bunların yanı sıra kurumsal bir kimliğiniz olduğunu yansıtmak zorundasınız ki yaptığınız yarışmalar, kampanyalar vs. etkinliklerle güven vererek daha çok kişiye ulaşılırız. Bunun için kurumdaki ofis resimlerini, özel günlerde yapılan kutlamaları ayrı panolarla göstermek gerekir. Böylece firmanın ürünleri dışında arka planda ki ilişkiler hakkında müşterilerin de kurumla ilgili gözlerinde canlanan bir fikirleri oluşmuş olacak ve bu da müşteri tarafında olumlu etki yaratacağından kuşkusuz eminim.

Yorum

 • Arkadaşlar buypasa adında bir e-ticaret sitesi açılmış bu site hakkında bir bilgisi olan varsa benimle paylaşabilir mi ?

 • Arkadaşlar buypasa adında bir site açılmış bu konu hakkında bir bilgisi olan var mı çok avantajlılarmış bana bilgilendirme verirmisiniz

  • Emrecan bey ben o siteden alışveriş yaptım.Gerçekten çok avantajlı.Pişman olmayacaksınız mutlaka denemelisiniz.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта