Pinterest Kampanyaları: En İyiler 2014 | NSM

Pinterest Kampanyaları: En İyiler 2014

Push Pins with Pinterest Logos

Bir pano yapısında kurgulanan sosyal ağ, 4 yıl içerisinde 70 milyon kullanıcı sayısına yaklaştı. Bayanlar Pinterest’i kıyafet kombinlerinin  arandığı , trend olan saç renklerini araştırıldığı bir platform olarak kullandılar. Erkeklerde ise son zamanlarda dövme modasının yayılmasının ve sakal bırakma modasının bir nedeni oldu sosyal ağ. Dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri  arasında 30’uncu sırada bulunan sosyal medya platformu, dijital pazarlama kampanyalarının önemli bir kolu olmayı hak ediyor.

Özellikle web sitenize trafik akışı sağlaması istenen kampanyaların bir safhası mutlaka Pinterest’ten geçmek zorunda kalıyor. Etkileşimin üst seviyede olması ve web sitenize bağlantı verebilmeniz sayesinde Pinterest pazarlaması, trafik yaratmak amaçlı olarak kullanıldığında Facebook ve Twitter’ı dahi geride bırakmayı başarıyor. 2014 yılında Pinterest’in yarattığı değeri anlayan markalar, sosyal ağda güçlü içeriğin nasıl oluşturulacağına odaklanmış durumdalar.

Hızlı  gelişim gösteren sosyal paylaşım siteleri arasında kendine kalıcı bir yer yaratmak isteyen Pinterest’te yapılan doğru işlere bir göz atalım.

Whole Foods Market

Tariflerin açıkça paylaşıldığı Whole Foods Market ‘ın Pinterest sayfası  61 board ile harika bir kahvaltı içeceği tarifinden tutun da bahçe düzenleme fikirlerine, doğal güzellik tariflerinden, yaz tatili fikirlerinden oluşuyor. İlham verme yoluyla takipçilerinin sayısını arttırmayı başaran marka, aynı zamanda ziyaretçilerinin de  favori tariflerini  verebildiği boardlar oluşturarak ise etkileşimi sağladı.

Özenle hazırlanmış içerikler  her zaman takip ediliyor…

wholefoods

Yarışmalar Pinterest platformunun başlangıcından beri varlar bununla birlikte Pinterest’ in yarışma kurallarını yeniden düzenlemesi markaların katılımcıları kurallar dahilinde eylemde bulundurmaya zorladı.

Urban Decay

Urban Decay yeni ürün grubu ‘’Electric‘’  koleksiyonunu tanıtırken bir de yarışma düzenledi. Form aracılığıyla yarışmacılardan e-mail adreslerini ve Pinterest kullanıcı adlarını doldurmalarını  isteyen firma, katılımcılardan en çok hoşlarına giden festival görünüşlerini ‘’Electric Festival Style With UD‘’ adıyla oluşturdukları boardlara pinlemelerini istedi. Bunu yapan iki yarışmacıyı Coachella müzik festivaline bilet ve üç yarışmacıyı ise firmanın çeşitli hediye paketleriyle ödüllendirdi.

Bu yarışma ile Urban Decay Pinterest sayfası  50,000 kişinin üzerinde takipçi yakaladı ve topladığı mail adresleri de yanında bonusu oldu.

Eğlenceli etkileşimin ilham verici bir örneği ne dersiniz ?

urbandecayform

Nordstrom

Perakende mağazalar zinciri Nordstrom’un Pinterest sayfası , 4 milyonun üzerinde takipçisi ile Facebook ve Twitter üzerinde bulunan takipçi sayısından fazlasını Pinterest’te topluyor.

Nordstrom sezon ürünleri çıkar çıkmaz kataloglarından pinler ekledi. En çok pinlenen ve etkileşim alan ürünleri ise mağazalarında ve web sitesinde daha ön sıralarda yer verdi. Bu stratejiyi 2013 yılında bir kaç mağazasında test etti. Çıkan sonuçlardan alınan olumlu tepkiler sayesinde işletme artık 117 mağazasının tamamı Nordstrom.com üzerinden en çok pinlenen iki kategori olan kadın ayakkabılarını ve çantalarını mağazalarında ‘’En Çok Pinlenen‘’ etiketiyle sergiliyor.

“Çevrimiçi topluluğumuzun gerçek mağazalardaki pazarlama kararlarımız üzerindeki etkisini görmek heyecan verici.” diyor Nordstrom sosyal medya müdürü Bryan Galipeau.

Nordstrom

Bazı markalar kampanyalar yoluyla etkileşim ararken, bazıları ise tüm satış stratejilerini Pinterest üzerinden aldığı tepkiler doğrultusunda belirliyor. Yüksek etkileşim ve eğlence temelli yaklaşımlar sunan Pinterest Pazarlaması daha bir çok eğlenceli içeriğin merkezi olacak gibi gözüküyor.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта