Pinterest'te Görsel Hikaye Anlatma | NSM

Pinterest’te Görsel Hikaye Anlatma

pinteresttegörselhikaye

Pinterest’in markanız için daha etkili çalışmasını ister misiniz? Pinterest’te görsel hikaye anlatma sanatının püf noktalarını öğrenerek etkili hikayeler yaratabilir ve takipçileriniz ile daha güçlü bir bağ kurabilirsiniz.

Pazarlamada hedef kitlenizin dikkatini çekmek ve aradaki güven duygusunu arttırmak her geçen gün zorlaşmaktadır. Bunun nedeni, sürekli olarak ürün tanıtımı ile reklam yapmanın bir çok kişi üzerinde negatif izlenim uyandırmasıdır.

Günümüzden on sene öncesine kadar görsel hikaye anlatımı sadece büyük medya firmaları üzerinden yapılıyordu ve küçük firmalara göre daha maliyetli işlerdi. Oysa ki şimdi görsel hikaye anlatımı sosyal medya araçları ile ücretsiz veya az bütçe harcayarak mümkün.

Görsel hikaye anlatımı markaların hedef kitleleri ile iletişim kurmaları açısından çok önemli bir yatırımdır. Buradaki amaç ürüne odaklanma yerine takipçinin hikayeye odaklanması olmalıdır. Pinterest ise görsel hikaye anlatımına en iyi olanak sağlayan sosyal medya platformlarından biridir.

Görsel hikayecilik Pinterest’te daha fazla dikkat çekmenizi ve göze çarpmanızı sağlayacaktır. Her bir takipçinizin kendi hayatı ile bağdaştırdığı görsel hikayeler daha çok ilgi çekecektir. Ayrıca hikaye sonuca bağlanmamış olsa bile hedef kitleniz hikayenin devamını merak edecek ve takip edecektir.

Pinterest-Hikaye-Anlatma

Nasıl başlamalıyız?

Pinterest’te görsel hikaye anlatımına başlamak en zor kısım olsa da başlamak bitirmenin yarısı diyelim. Unutmayalım; görsel hikayecilik markanın hedefleri ile uyumlu olmalıdır. O yüzden görsel hikaye ürünü arka planda bırakmamalıdır. Hedef, kitleye hikaye anlatmak değil, markayı hedefe ulaştırmak olmalıdır. Bunlara dikkat ederek başlarsak başarılı bir görsel hikayecilik bizi bekliyor demektir.

Pinterest-Hikaye-Anlatimi

Nasıl Pinterest üzerinde görsel hikayelerinizi oluşturarak takipçileriniz ile daha güçlü bir bağ kurabilirsiniz? 

Öncelikle görselleriniz yüksek kalitede, en az 600 piksel genişliğinde olsun. Hikayeler ise kısa metinlerden oluşsun.

Marka kuruluş hikayenizden bahsedin. Takipçilerinizin ya da müşterilerinizin oluşum sürecinizin nasıl geliştiğini görmesi bayan ya da erkek fark etmeksizin markanız ile duygusal bir bağ oluşturmasını sağlayacaktır.

Ayrıca mutlaka çalışma arkadaşlarınızdan ya da size yardımcı olan kişilerden söz edin. Onların hikayeleri de her zaman merak uyandıracaktır.

Görsellerin bir çok şey ifade ettiği gibi kısa videolarda binlerce kelime değerinde olabilir. O yüzden görsel kadar video da kullanın. Takım arkadaşlarınız veya müşterileriniz ile tanışma hikayelerinizi kısa videolar ile anlatabilirsiniz.

Hedef kitlenizi, müşterilerinizi veya takipçilerinizi kendi hikayelerini anlatmaları için teşvik edip, katılım sağlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Bu pazarlama açısından çok iyi bir etkileşim olacaktır.

Görsel hikayelerinizde insani değerlerinizi de ön plana çıkarmalısınız. Samimi, dürüst ve insani duygulara hitap eden hikayeler sizi ve markanızı daha sempatik bir hale getirecektir.

Son olarak;

İyi kurgulanmış hikayeler her zaman merak uyandırır ve ilham verici olur. Ne kadar soru işaretleri ile dolu olursa o kadar markanıza bağlılık hissi verecektir. Ancak çok hızlı dönüşüm alamayabilirsiniz. Geri dönüşümleri takip edip, hedef kitlenizin ilgisini çeken hikayelerin üzerinde durarak hikayelerinizi geliştirmelisiniz. Geleneksel pazarlamadan çok daha ucuz ve çok daha az risklidir ancak her zaman başarı getirmeyebilir. O yüzden gerekirse tekrar tekrar deneyerek siz de markanıza başarı sağlayabilirsiniz. Ayrıca paylaştığım görsel hikaye anlatım sanatının püf noktalarını keşfedip, takipçileriniz ile aranızda güven ve bağlılık oluşturabilirsiniz.

 

Yorum Yaz