Sosyal İmleme Sitesi Pinterest Nasıl Kullanılır? | NSM

Sosyal İmleme Sitesi Pinterest Nasıl Kullanılır?

Yeni Başlayanlar İçin Pinterest

Pinterest son yılların en çok kullanılan sosyal medya platformu. Peki, ne işe yarar Pinterest?

Pinterest’i kullanmaya başlamak için ilk önce üye olmamız gerekiyor. Facebook ve Twitter kullanıcısı olduğunuzu varsayarsak siteye üye olmak bir kaç saniyenizi alıyor. Siteye üye olduktan sonra aslında işleyiş başlarda garip gelse de birkaç kurcalama ile hemen alışabiliyorsunuz. Pinterest’i, Facebook, Twitter ve Instagram’ın karışımı olarak düşünebiliriz. Facebook gibi gönderileri ”like” edebilir, Twitter gibi beğendiklerinizi ”Re-Pin” yapabilirsiniz. İşleyiş çoğunlukla görsel materyaller üzerinden yürüdüğü için diğer sosyal medya platformlarından daha temiz ve daha az rahatsız edici duruyor. Digg, Stumbleupon gibi muadili mecralardan ise bir tık önde olduğunu da söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise Pinterest’in daha çok kullanıcı bazlı çalışıyor olması.

pinterest-resim

Pinterest’e Başlarken

Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra her konuda içeriğe ulaşabileceğiniz bir dünyaya adım atıyorsunuz. İnternet çağı ile birlikte, kültürler ve insanlar arası etkileşimin ne denli ileriye gittiğini çok net anlayabildiğimiz bir mecra Pinterest. Biraz kurcaladıktan sonra mecranın nasıl işlediğini az çok anlıyor yada anlamasanız bile kategorize edilmiş binlerce içerik sayesinde saatlerinizi harcayabileceğiniz bir yer haline geliyor. Pinterest’e başlarken bilmemiz gereken önemli bir kaç kavram mevcut;

”Pin” paylaşım yaparken kullandığımız butonun adı.

”Board” farklı içerikleri gruplandırdığımız ve paylaşımlarımızın bulunduğu yerin adı.

”Repin” ise Twitterdan alışkın olduğumuz bir kavram, beğendiğimiz içerikleri kendi panomuza eklememizi sağlıyor.

repin-resim

”Pin” ve ”Interest” sözcüklerinin birleşiminden meydana gelen bu mecra, beğendiğiniz resim, video, yemek tarifi, dekorayson önerileri, moda, gezilecek yerler gibi bir çok içeriğin dolup taştığı bir yer. İster internette surf yaparken beğendiğiniz içerikleri isterseniz de diğer Pinterest kullanıcılarının oluşturdukları içerikleri ”Pin”lemeniz mümkün. Platform gerçekten son derece ilgi çekici paylaşımlarla dolu. Profil oluşturduktan sonra hiç arkadaşınız olmasa bile seçeceğiniz kategori başlıkları ile hiç arkadaş edinmeden sürekli takılabileceğiniz bir mecra. Kullanım alışkanlığı kazandığınız ve gerçekten doğru kullandığınız vakit Pinterest gerçekten mükemmel fayda sunuyor. İnternette gezerken gördüğünüz bir resmi, makaleyi, videoyu vs. ”nerede görmüştüm ben bunu ya” diyerek tekrar tekrar aramalarınız son buluyor mesela. Kendi oluşturduğunuz panolar sayesinde sonradan tekrar bir göz atmak isteyeceğiniz bütün içeriklerinizi kategori ettiğiniz de hayat gerçekten çok kolaylaşıyor.

Pinterest Kullanım Amacı

Bir çok kişi Pinterest’i yukarıda belirttiğimiz gibi gündemi takip etmek ve yeniliklerden haberdar olmak için kullanmakta. Pinterest’in yeni fikirler edinme konusunda sağladığı kolaylığı şahsen hiç bir paylaşım sitesinde göremedim. Bazı konularda arama yaparken Google’ın bile önüne geçtiğini söyleyebilirim. Artık günümüzde çoğu insan Pinterest’i içerik oluşturma kaynağı ve her alanda yeni fikirler edinebilecekleri bir mecra olarak kullanıyor. Evinizi dekore etmek istediğinizi varsayalım ama kafanızda uçuşan fikirler ya da size ilham verecek tasarımlar arıyorsunuz. İşte Pinterest burada devreye giriyor ve sizlere dünyanın dört bir yanından tasarımlara ulaşmanızı sağlıyor. Diğer kullanıcılar tarafından ”pin”lenmiş panolara göz gezdirerek fikir sahibi olabilirsiniz. Veya planladığınız Avrupa tatili için az bilinen yerler hakkında bilgiye ihtiyacınız var, bununda cevabı Pinterest!

Günümüzde Pinterest, mobil pazarlama sayesinde, satıcılarında en çok kullandığı mecra haline geliyor. Sattığınız ürünleri kolayca ”pin”leyip, kendi panolarınızı oluşturabilirsiniz. Böylece insanlar aramalarında içeriklerinizi ”repin”leyebilir daha sonra tekrar bakmak için kaydedebilirler. Ayrıca Pinterest organik trafik çekmek isteyen site sahipleri içinde çok yararlı bir platform. Bir kaç sene öncesine kadar çok fazla olmayan Türk kullanıcı sayısı ise her geçen gün artmakta.

Not: Bilgisayar ve mobil telefonlar üzerinden ”pin”leme yapabilmek için Pinterest uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Bilgisayarlarda araç çubuğuna eklenen ”PinIt” butonu istediğiniz zaman internette gezinirken ”pin”leme yapmanıza olanak sağlıyor.

1 Yorum

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта