Sosyal Medya Yönetim Aracı Hootsuite Nasıl Kullanılır? | NSM

Sosyal Medya Yönetim Aracı Hootsuite Nasıl Kullanılır?

Hootsuite_3

Sosyal medya yönetim aracı olan Hootsuite nasıl kullanılır? Hootsuite kullanarak sosyal hesaplarda  ne gibi işlemler gerçekleştirilebilir? Kimlerin kullanımına uygundur? Sizin için araştırdık.

Günümüz dünyasında her geçen gün artan sosyal ağ ile beraber bu ağlarda oluşturduğumuz hesap sayısı da aynı oranda artıyor. Özellikle dijital pazarlama alanları ve sosyal medya alanında çalışanlar bu konuda firmalara iyi hizmet verebilmek adına kurumsal hesapları her anlamda takip ve kontrol etmek durumunda kalıyor. Gerek artan hesap sayıları gerekse birden fazla hesap yönetmek manuel olarak gerçekleştirmeye çalıştığımızda yorucu olabilir. İşte Hootsuite uygulaması burada devreye giren ve tüm sosyal kanalları tek bir arayüz üzerinden yönetmemize imkan sağlayan bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Hootsuite üzerinden Facebook, Twitter, Instagram, Google+ başta olmak üzere 35 sosyal ağı yönetme imkanı bulabilirsiniz. Bir çok dil seçeneğinde kullanabileceğiniz Hootsuite’in türkçe dil seçeneği de mevcut ve kullanımı da oldukça kolay şimdi Hootsuite’in  işleyiş yapısına bir göz atalım.

Hootsuite Hesabı Oluşturun

Hesap oluşturma işlemi öncesinde uygulamaya üye olmanız gerekecektir. 3 tip üyelik seçeneği bulunan uygulamayı free olarak kullanmayı tercih ederseniz deneme üyeliği dahilinde 1 aylık süreç için normal üyeliğe kıyasla çok daha kısıtlı olarak kullanabilirsiniz. Tabi bu çok uzun süreli bir kullanım olmayacağından yalnızca Hootsuite’in genel yapısını ve işleyişini anlayabilmeniz için rehberlik edebilir.

Hootsuite_1

Ücretli üyelik kısmına geldiğimizde ise aşağıdaki görselde göreceğiniz 3 tip üyelik türünden firmanız için uygun olanı seçerek mail adresi ve şifre oluşturarak kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ardından ad, soyad, kredi kartı bilgileri,firma ismi gibi klasik bilgileri doldurmanız istenecektir. Tüm işlemleri doğru olarak gerçekleştirdiğinizde artık bir Hootsuite hesabınız bulunuyor demektir.

Sosyal Hesaplarınızı Bağlayın ve Akış Oluşturun

Hesap oluşturma işleminin ardından sosyal hesaplarınızı uygulamaya bağlayabilirsiniz. Bunu yaparken uygulama ekranının sol üst köşesinde yer alan “Sosyal Ağ Ekle” simgesine bir kez tıklamanız yeterlidir. Sonrasında görseldeki ekran açılıyor olacak. Bu ekrandan seçmek istediğiniz mevcut sosyal ağları ekleyebilirsiniz.

Hootsuite butonlar

Hootsuite sosyal hesap bağlama

Yukarıda görüldüğü üzere hangi sosyal ağ hesabını eklemek istiyorsanız o hesap üzerine geldiğinizde hesabı bağlamanızı talep ediyor. Tıklayıp ilgili hesabı girdiğinizde tekrar kullanıcı adı,şifre ve erişim izninin istediği bir ekrana yönlendirilirsiniz. Buradaki bigileri girip onay verdikten sonra hesabı eklenmiş hesaplarınızın içerisinde görebilirsiniz. Tüm hesaplarınızı ekledikten sonra yapmanız gereken ise bu hesapları kolaylıkla takip edebilmek için bir akış oluşturmaktan geçiyor. Akış oluşturuken, sosyal ağları eklemek için yaptığınız işleme benzer bir işlem yapmanız gerekiyor.

Hootsuite akışlar

Yukarıda gördüğünüz üzere yine seçtiğiniz sosyal ağın üzerine gelerek ilgili profili seçmeli ve ardından oluşturmak istediğiniz akış türünü seçerek devam etmeniz gerekmektedir. Her sosyal ağ için farklı seçenekler yer almaktadır. Verilen görsel Twitter için olan seçenekleri belirtirken, Facebook için gönderilerim, mesajlarım, etkinlikler,yorum yapılmış gibi tercihler görebilirsiniz. Uygulama her sosyal ağın özelliğine göre bunları belirliyor.

Hootsuite Listeler

Akış dışında uygulamanın arama seçeneğini kullanabilir, anahtar kelime seçeneğinden ilgili anahtar kelimelerinizi girebilir ve dilerseniz onlar içinde bir takip ekranı oluşturabilir, listeler seçeneğinden sosyal ağlara göre listeler oluşturabilirsiniz.  İsterseniz listeleri diğer kullanıcıların görebileceği şekilde oluşturabilir,isterseniz de gizli bir liste oluşturabilirsiniz.

Şirket Profili Üzerinden Çalışanlarınıza Görev Ataması Yapın – İş Yükünü Paylaştırın

Uygulamanın en kullanışlı özelliklerinden biri olan görev ataması özelliği şirket profili oluşturduğunuz hesap üzerinden çalışanlara görev ve yetkiler verebilmeniz. Hangi hesapların kimler tarafından yönetileceğini belirleyebilir. Çalışanlarınıza belirli görev tanımları ekleyerek hesap üzerindeki kontrollerinin derecesini belirleyebilirsiniz. Takımlar oluşturarak takımlarda hangi sosyal hesapların ve hangi kişilerin hangi görevlerle yer alabileceğini belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda organizasyon oluşturarak burada da aynı işlemleri yaparak hesaplar üzerinde kontrol sağlayabilirsiniz.

Hootsuite organizasyon

Hesap Sekmelerinizi Düzenleyin

Uygulamaya sosyal hesaplarınızı ekledikten sonra kullanım kolaylığı sağlamak açısından bu hesapları farklı sekmelere ayırabilirsiniz. Şuan için maksimum 20 sekme ekleme seçeneğiz olduğunu göz önüne alarak profilleri bölüştürebilirsiniz. Örnek olarak X firmasının tüm hesaplarını tek sekmeden Y firmasının tüm sehaplarını farklı bir sekme üzerinden yönetebilir, tek ekran üzerinden sekmeler arsında geçiş yaparak işleminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Hootsuite Sekmeler

İsterseniz sekmeler içerisinde oluşturduğunuz akışlardan bazılarını kaldırabilir, ya da yeni akışlar ekleyebilirsiniz. Ve bu sekmeleri yönettiğiniz firma isimlerine göre adlandırarak olası karışıklıkların önüne geçebilirsiniz. Oluşturduğunuz sekmeler ekranınızda aşağıdaki şekilde görünecektir.

hootsuite sekmeler

 

Hootsuite ile Sosyal Hesaplarınızda Neler yapabilirsiniz?

Uygulama üzerinden hesaplarınızı yönetirken sosyal hesaplarınıza gelen yorumlara ve direkt mesajlara cevap verebilir reetweet ve diğer işlemleri de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Paylaşımlarınızın zamanını ayarlayabilir, resim vb. içerikleri paylaşımlarınızın içerisine dahil edebilirsiniz.

hootsuite zamanlama_2

İsterseniz bunları daha sonra paylaşmak üzere planlayabilir, yer bildirimi, görsel, etiket ve hashtag ekleyebilirsiniz. Eğer paylaşımınızdas link olmasını da istiyorsanız doğrudan linki alarak link kısaltma kısmına girerek kısatabilir ve tekrar ek araçlar kullanmaya gerek kalmadan paylaşımınızın içine dahil edebilirsiniz.

Hootsuite paylaşım ekranıUygulamanın güzel özelliklerinden biri ve asıl kullanım amacı da tüm bu işlemleri yaparken eş zamanlı olarak tüm hesaplarınızda uygulayabiliyor olabilmeniz üstteki ekran görüntüsü için sadece Twitter belirtilmiş fakat istediğiniz takdirde açılan ekranın sol kısmında eklediğiniz hesaplarınız adının çıktığı bölümden payşaımı yapmak istediğiniz bütün kanalları ekleyebilir ve o hesapları da şuan Twitter simgesini gördüğünüz yerde kendi simgeleri ile görebilirsiniz.

Raporlama ve Analiz

Sosyal medya uzmanları ve firmalar için ayrı bir önem arz eden bölümlerden biri de analiz ver raporlama kısmıdır. Yaptığınız çalışmaların tüm raporlamalarına uygulamanın “Site İstatistikleri” sekmesinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Hootsuite site istatistikleri

Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere çeşitli rapor türleri için seçenekler mevcut. Bunlar arasından eklemek istediklerinizi seçerek bir raporunu alabileceğiniz gibi özellerştirilmiş raporlar oluşturma imkanınız da bulunuyor. Sosyal medya analizleri dışında site istatistikleri bölümünden web site analizlerine ulabilirsiniz.

Hootsuite web site raporu

Hootsuite Rapor Planlama

Hazırlayacağınız raporlara özelliğine göre yukarıdaki görseldeki temalar seçebilirsiniz. Aynı zamanda belirlediğiniz bu raporları aylık,haftalık ya da günlük olarak ekleyeceğiniz mail adreslerine gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Anladığınız üzere uygulamanın kullanımı oldukça kolay ilerleyen dönemlerde daha fazla özellik ve hayat kurtarır nitelikte yenilikleri ile sosyal medya uzmanlarının daha da işine yarayacağa benziyor. Hootsuite hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

1 Yorum

Yorum Yaz

срочный займ