14 Adımda Twitter'da Fenomen Olmak | NSM

14 Adımda Twitter’da Fenomen Olmak

Twitter'da Fenomen Olma

Biliyorsunuz ki Twitter, çoğu zaman tanımadığımız insanlarla iletişime geçtiğimiz ve hemen hemen her konu hakkında özgürce konuşabildiğimiz bir sosyal medya platformu. Üstelik çoğu zaman kendi adımızı kullanmaktansa takma ismi tercih ettiğimiz bu mecrada fenomen olmak, birkaç taktikle mümkün. Twitter’da fenomen olmak için, bakalım neler yapılabilir?

1) Kim Olmak İstediğinizi Belirleyin

İnsanların aklında yer edinmek istiyorsanız, öncelikle nasıl biri olmak istediğinize karar vermelisiniz. İlgilendiğiniz alanı ve hedef kitlenizi belirleyin ve karakterinizi ona göre yaratın. Örneğin; Argostroloji adlı fenomen, Twitter’da burç yorumlarını esprili bir dille yapıyor ve karakterini de ilgilendiği alandan, astrolojiden, esinlenerek yaratmış başarılı bir fenomen.

2) Tweet Atarken Özgür Olun

Eğer birçok insan tarafından sevilerek takip edilmek istiyorsanız, özgün olmak vazgeçilmeziniz olmalıdır. Kullanıcıları şaşırtacak veya onların çok beğenmelerini sağlayacak içerikler üretin ki onlar sizi retweet etsinler. Retweet edilmek demek, daha fazla takipçi kazanmak demektir. Bunun için ilginç şeyler yazmalısınız. Örneğin; Tuhaf Ama Gerçek (TAG) adlı fenomen, sıradışı bilgiler ve tuhaf istatistikler paylaşarak fenomen oldu.

3) Bulunduğunuz Ülke Hatta Dünya Ne Konuşuyor Ona Bakın

Demek istediğim, hashtagleri olabildiğince sık kullanın. Trend Topic (TT) listesine girmiş hashtagler, popüler hashtaglerdir; onlar hakkında çarpıcı bir bakış açısıyla bir şeyler yazın. Kim bilir, belki bir gün kendi hashtaglerinizi yaratırsınız.

4) Ünlüler ve Fenomenlerle İletişim Kurun

Fark edilmek için yegane seçeneklerinizden biri de ünlülere ve fenomenlere bulaşmak. Mesela; atıkları tweete mention atabilirsiniz ya da paylaştıkları fotoğraflara olumlu veya olumsuz eleştirilerde bulunabilirsiniz. Örnek verecek olursak; OdunHerif adlı fenomen, Melih Gökçek’e attığı mentionlarla fenomen oldu.

5) Sosyal Medyanın Her Alanında Aktif Olun

Bir Twitter fenomeni olacaksanız, 140 karakterden daha fazla söyleyeceğiniz şeyler var demektir. Her sosyal medya mecrasında aktif olmaya bakın. Mesela Facebook’ta bir hayran sayfası açın ya da kendi blog sayfanızı yaratın. Belli başlı fenomenlere bakacak olursak her birinin bahsettiğimiz bu alanlarda ve hatta daha fazlasında hesapları var.

6) Takip Edeni Takip “Etmeyin”

Twitter’da bir akım vardır, bunu Twitter’ı kullanan hemen hemen her kullanıcı bilir: takip edeni takip ederim akımı. Bu olay size hedef kitlenizden oldukça uzak bir takipçi yığınından başka bir şey vermez. Şunu unutmayın ki; fenomen olmak çok takipçiniz olması demek değildir. Fenomen olmak, etkileşiminizin fazla olması demektir.

7) Popüler Olandan Haberiniz Olsun

Şu sıralar sosyal medyada ne konuşuluyor, takip edin. Son zamanlara damga vurmuş olaylar hakkında yorumlar yapın. Örneğin; Coca Cola’nın Sıla ve Özcan Deniz’le çekmiş olduğu yeni reklam filmi, birçok insanın ilgi odağı oldu ve birçok insan tarafından olumlu veya olumsuz eleştirildi.

8) Takipçilerinizle Etkileşimde Kalın

Sizi takip eden insanlarla iletişim içinde olun. Mesela, attığınız bir tweete mention atan bir takipçinizi cevapsız bırakmayın. Ayrıca, onları gülümsetmeyi de bilin. Paylaşımlarınızı okurken onlara “aa gerçekten ya” dedirtin ve sizinle daha fazla etkileşime geçmelerine olanak sağlayın. Örneğin; CezmiKalorfier ve Zaytung adlı fenomenler, bu şekilde insanların sempatisini kazanmışlardır.

9) Spamlardan Uzak Durun

Spam ve otomatik mesajlardan uzak durmalısınız. Tüm bu olumsuz hareketler size takipçi kazandırmayacağı gibi, sizi elinizdeki takipçilerden de edebilir. Çünkü spamlar ve otomatik mesajlar, sizi fenomen yapacak takipçilerinize antipatik gelir ve sizi takip etmeyi bırakabilirler.

10) Aforizmalar Üretin

İnsanların ilgisini çekmek adına kafanızdan eğlenceli şeyler uydurun. Örneğin; bir hayvanı konuşturabilir ya da tarihteki önemli kişileri birbiriyle atıştırabilirsiniz.

11) Kişisel Değil, Kitlesel Konuşun

Paylaşımlarınızı “ben yaptım, ben ettim, ben gitim” dilinde değil daha çok paylaşımcı olarak yapın. Örneğin; “Bugün Heybeliada’ya gittim, çok güzel” değil, “Heybeliada tam kafa dinlenecek yer. Fırsatınız olursa arada huzuru koklamak için kaçın, gidin” gibi. Daha az kişisel, daha çok kitlesel olun.

12) İnsanlara Hayatı Sorgulatın

Öyle paylaşımlarda bulunun ki takipçileriniz ağzı açık bir şekilde 2 dakika yazdığınız şeyi düşünsün. Hatta bu öyle bir paylaşım olsun ki, insanlar bunun üzerine hayatı bile sorgulasın.

13) Gün İçinde Ne Kadar Tweet Atmalısınız?

Eğer bir fenomen olmak istiyorsanız gün içinde 1-2 tweet atarak fenomen olmazsınız. Bazı fenomenler günlük 25’ten fazla tweet atsa da, günde 10 -15 tweet atmak, insanların aklında kalıcı yer edinmek için ideal bir miktardır.

14) Utanmayın, Dalga Geçin

Günlük hayatta yapmaktan çekineceğiniz şeyleri burada özgürce yapabilirsiniz. Ne de olsa gerçek adınızı kullanmadığınız Twitter platformunda isterseniz delik çorabınızın fotoğrafını bile paylaşabilirsiniz. Ya da ilginç konulara öncülük edebilirsiniz.

Yukarıda yazılmış olan fenomen olma yolunda 14 adımı uyguladığınız zaman, göreceksiniz ki insanlar sizi takip etmeye başlayacaklar. Biraz sabır ve çabayla kısa süre içinde istediğiniz fenomenliğe ulaşmanız dileğiyle!

1 Yorum

  • Gerçekten baya emek isteyen bi süreç. Teşekkürler makale için. Fenomen olduğumda çiçeğin yolda olacak. :)

Yorum Yaz