Twitter'da Hashtag Odaklı Pazarlama | NSM

Twitter’da Hashtag Odaklı Pazarlama

Twitter Hashtag Pazarlaması

Hayatı ağaç olarak imgelersek ve bu ağacın dallarını yok sayarsak bu insanlığın büyük bir kaybı olurdu. Oysa ki biz ağacın dallarını da fark ederek daha fazla nasıl verim alırız ve besleniriz diye sürekli kafa yoruyoruz.

Sosyal medya da tıpkı ağaç gibidir. Basit olarak hepimizin yaptığı şey kişisel bilgilerimize dair paylaşımlarda bulunuyoruz. Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin gibi çeşitli kanallar sayesinde paylaşımlar sağlarız.

Oysa ki bu ağacın dallarında sadece bunlar yok; öyle olsaydı eğer çok kısıtlı bir kullanım alanı bize sunulmuş olurdu. Bu işin pazarlama kısmı da var. Pazarlamayı, Twitter kısmında ele almak istersek öncelikli olarak hashtaglere daha çok önem vermemiz gerekir.

Twitter hashtag kullanımında öne çıkarmak isteğimiz bilgiyi daha hızlı ve etkili bir şekilde ulaşılmasını sağlar ki firmalarında çok fazla dikkatini çekiyor. Verilmek istenen mesaj bu sayede daha güçlü hale geliyor. Reklam kampanyalarında ya da uzun yazılan bir yazıda dahi sadece öne çıkartılan hashtag ile unutulmamasını sağlayabiliyoruz. Ancak burada dikkat edilecek en önemli şey her hashtag kullanılır mı? Ya da kullanılan hashtag amaca uygun mudur? Tabi ki değil ve bu yüzden bununla ilgili analiz çalışmaları yapılır ve amaca uygun başarılı olan hashtag seçilir yani  ‘trend topic’ olmuş olanlar seçilir. Sosyal medya da, Google arama sonuçlarında daha hızlı bir şekilde bizi ön plana çıkarır ki bu da işin SEO kısmında daha çabuk başarıya ulaşmamızı sağlar. Sadece gündemi takip ederek trend topic olanları bulabiliriz.

Ayrıca bu alanda popüler bir uygulama olan Hashtags.org, popüler hashtaglerle alakalı yeni örnekler sunar. Ancak bunun için aracın paralı üyeliğini satın almanız gerekiyor. Uygulama ücretsiz olarak aradığınız kelimenin 24 saatlik analizini ve alakalı tweetlerini karşınıza getirebiliyor.

 

Twitter Analiz Grafiği

 

Firmalar tweet atmadan önce bu 3 soru üzerine düşünmeliler.

Twitter hedef kitleye ulaşmak için seçilebilecek en iyi yoldur. Bu yüzden interaktif konuşma oluşturmak, özel promosyonlar düzenlemek ve yarışmalar ile müşteri katılımını artırmak için, birçok işletme tarafından etkin olarak kullanılmaktadır. Fakat Twitter verimsiz müşteri iletişimi kuran ve markasını iyi yansıtamayan bazı işletmeler içinde cehenneme dönüşebilir. Firmanızın Twitter hesabını cehenneme dönüştürmeden, takipçilerinizle ve müşterilerinizle doğru bir şekilde iletişim kurmak için, firmanızın Twitter hesabından tweet atmadan önce içerik güncel mi?  Paylaşımlar takipçilerimi rahatsız eder mi diye düşünmek diye bunların analizini yapmamız gerekiyor. Ve son olarak; firmanın tanımını yaparken diğer yandan gündemi takip ederek buna ilişkin paylaşımlarda bulunmalıyız. Bu durumda firmanın topluma karşı da duyarlı olduğunu gösterir ve bu bizim daha fazla takip edilmemizi sağlar. Bundan dolayı firmanın satış odaklı ürün tanıtmak dışında, sosyal paylaşım ve yardımlara dayalı gönderilerde bulunması firmanın daha iyi niyetli olduğunu hissetirmiş ve en önemlisi  güven vermiş olur.

Çeşitli firmalarda artık hashtagler sayesinde ürününü daha çabuk ve hızlı pazarlama yapmaya başladılar. Hashtag ile videoları birleştirerek daha etkili bir sunum oluşturuluyor. Örnek olarak;  online satışta önde gelen firmalardan Markofoni #benceask hashtag ile öne çıkarak video ile pazarlama yapmıştır.

Firmalar dışında son zamanlarda dizilerde, haber bültenlerinde de hashtag yayınlayarak izleyicinin ilgisini çekip Twitter hesaplarında daha fazla akış yaratırlar ve ön plana çıkmayı başarırlar.

Sonuç olarak Twitter kişisellikten çıkıp firmaların ya da pazarlamaya yönelik tüm alanlar için etkili kullanım alanı olmuştur. Ve bu durum gittikçe daha fazla artmaya başlamıştır.

1 Yorum

Yorum Yaz