Yeni Başlayanlar İçin YouTube ve Reklamcılığı: Youtuber

Yeni Başlayanlar İçin Youtube Yayıncılığı: Youtuber

Youtuber

Müzik, eğlence veya bir takım bilgileri öğrenmek için kullandığımız sosyal platformlardan biri olan YouTube’da bir gün bir bakmışsınız kanal açmış ve videoları siz yayınlamaya başlamışsınız. Peki, nasıl?

Öncelikle YouTuber nedir? burdan başlayalım. YouTuber, son zamanlarda popüler olmuş bir terim diyebiliriz. İşin açıkçası gelir elde eden belli bir kitleye sahip bireylerdir bu kişiler. Ayda 20-30 bin tl kazanan insanlar var.  Yüklediğiniz videolar zaman içerisinde popüler olmuşsa kitleniz artmış demektir. İşin en uç kısmında zaten para kazanmaya başlıyorsunuz. YouTube Partnership veya diğer partner şirketlerle ortak işler yapabilecek duruma geliyorsunuz.

 

Popüler Bir Kanala Nasıl Sahip Olunur?

Bu sanıldığı kadar kolay değildir. Ne kadar emek verirseniz karşılığını o kadar alırsınız. Demek istediğim hitap ettiğiniz kitle nedir? İnsanların ilgi göstereceği bir şey mi? Hedefleriniz ne yönde? Gerçekten sabır gerektiren bir durum bu. Çünkü ilk zamanlar koyduğunuz videoların çok az izlenilmesi veya hiç izlenilmiyor olması başınıza mutlaka gelecektir. Sadece pes etmemelisiniz. O kadar çok insan var ki sizin gibi uğraşan düşünün milyonlarca video içerisinden sizin videolarınızı görecekler, abone olacaklar,  takip edip beğenecekler..

Nelere İhtiyacımız Var ?

Kamera

İhtiyacımız olan ilk şey tabi ki bir kamera. Ancak bu kameranın bir takım özelliklere sahip olması gerekiyor. 1080p yani Full HD gibi.. İnsanlar videolarınızı izlerken içeriğiniz dışında kaliteli bir  görüntü görmek isterler. DSLR(Digital Single-Lens Reflect) ve SLR(Single-Lens Reflect) belki duymuşsunuzdur. Genellikle DSLR kullanılır ancak SLR kullanmak için profesyonel olmak gerekir. Gerçi hoş günümüzde artık akıllı telefonlar bile çok iyi kalitede video çekebiliyorlar.

Çekim

Kamera olayı tamamsa geriye sadece çekime başlamak kalıyor. Başlamadan önce yapacağınız videoyu kabataslak şekillendirmeye çalışın. Konusu senaryosu olan bir şeyse zaten çok zorlanmadan çekimlerinizi yaparsınız, ama rastgele gelişen olaylar bütününde, videonun bitmiş halini birazcık hayal edebilmek düzenleme kısmında işinize yarabilir. Video oluşturmada herkesin kendi tarzı ön planda olduğundan aynı konular olsa bile birçok kişi tarafından farklı yorumlanıyor. Zamanla zaten tecrübe ettikçe daha farklı kombinasyonlarla ilerleyeceksiniz.

Düzenleme

Çekimlerinizi hallettiniz, elinizde bütün ya da parça parça bir sürü videolar var, artık yapmanız gereken bunları birleştirip, düzenleyerek asıl videonuzu oluşturmak. Peki, bu videoları düzenlemek için hangi programları kullanılır?

Mac işletim sistemi kullanıyorsanız iMovie, Windows işletim sisteminde ise Movie Maker. Daha profesyonel bir program diyorsanız Adobe Premiere.

Müzik

Videonuz da tamamen konuşma içeriği varsa müzik ile süslendirebilirsiniz. Seçtiğiniz müzik konuya uygun olursa daha güzel bir video haline gelebilir. Müzik seçimlerini yaparken lisans olayına mutlaka dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz,  yoksa YouTube üzerinde yayınladığınız videoların lisans durumları yüzünden sessiz bir şekilde görüntülenmesine sebep olabilir. Creative Commons Licence’lı müzikleri (Şartları varsa kabul ederek) veya YouTube Müzik Kütüphanesini kullanabilirsiniz.

Müziğin arka plan-ön planda kullanımı ile ilgili olarak, videonun genellikle konuşma içeren kısımlarında müziğin kısık olması daha uygundur. Konuşma veya aksiyon olmayan durumlarda görselliğe hoş bir hava yaratmak adına müziğin sesini daha fazla açabilirsiniz.

YouTube’a yükleme

Ve yüklemenizi yapmak için son adım. Videoyu değiştirme gibi bir şansınız olmadığından dolayı bir kere daha kontrol edip bir sorun olup olmadığına bakıyoruz. Her şey istediğiniz gibiyse, artık YouTube’a yüklemeye hazırsınız demektir. YouTube hesabınıza girişinizi yaptıktan sonra video yükleme ekranından yükleme işlemlerinize başlayabilir, isim ve açıklamasını da girebilirsiniz.  Geriye sadece upload hızınızın ne kadar iyi olduğuna bakıyor. Upload hızınız ne kadar iyiyse o kadar hızlı yüklersiniz videolarınızı YouTube’a.

Yorum

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта