Youtube'dan Nasıl Para Kazanırsın? | NSM

Youtube’dan Nasıl Para Kazanırsın?

youtube money

Dijital mecralardan kazanılan paralar kimi zaman akıllara durgunluk verici. Youtube bu kaynakların başını çeken platformlardan biri ve bu yazımda Youtube’dan kim ne kadar ve nasıl para kazanıyor sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle birkaç örnek verip hem iştah kabartayım, hemde nelerin yapılabileceği, kendimize çıta olarak ne belirleyebileceğimizi az da olsa kestirmiş olalım. Son zamanlarda gerek yerel gerek yabancı basın bültenlerinde adını duymuş olabileceğiniz ve şimdiden ” Youtube’ un kralı ” ilan edilmiş olan ‘ PewDiePie ‘ adlı kullanıcıdan bahsetmek istiyorum. Bu arkadaşımız İsveç ‘li olup yaptığı şey özetle; indie ( bağımsız ) oyunlar ağırlıklı oyun incelemeleri yapıp bunları komikleştirerek, yeri gelince İngilizce kimi zaman İsveçce küfürler ederek köşeyi dönmüş bir arkadaşımız :) Bu arada Köşeyi dönmekten kastım; Sponsorlar, Reklamlar, Tv showları derken yılda 5 milyon dolardan bahsediyorum.

Youtube Fenomenleri
Yine herkesin bildiği ‘ Charlie Bite Me ‘ videosu… 2007 yılında çocukların babası videoyu Youtube’ a ekledikten sonra kısa sürece içinde milyonlarca tık aldı ve aile sadece reklam gelirleriyle beraber 500.000 doları geçkin para kazandı.

Bunlar uçuk örnekler mi ? Hayır. Bence kendilerine de soracak olsaydınız böyle bir reklam ve tık patlamasını beklemiyor olduklarını söylerlerdi. Peki bizler nasıl Youtube videoları üzerinden para kazanabiliriz ? Öncelikle bir Google AdSense hesabınız olmalı ve bu hesabınızı kanalınız ile entegre etmelisiniz. Eğer mevcutta bir AdSense hesabınız yoksa açacağınız Youtube kanalınızı açtıktan sonra sağ yukarıdaki profil resminizin altında bulunan ‘ İçerik Stüdyosu Oluşturucu ‘ aracını kullanarak, Durum ve Özellikler kısmından Para Kazanmayı Etkinleştir seçeneğini seçip, gerekli adımlarınızı izleyerek bir AdSense hesabı açabilirsiniz.

 

youtube kanal reklam

 

AdSense hesabınız ile beraber artık yükleyeceğiniz videolara reklam almaya başlayabilir ve izleyicinin videonuzda beliren reklama tıklaması ile beraber reklam geliri elde etmeye başlayabilirsiniz. Google ‘ ın her kolunda özgün içeriğe verdiği önemi biliyoruz. Youtube’ u satın aldıktan sonra yapılan bir açıklama ile beraber, Youtube iş ortağı oluğ, Özgün içerik üreten kullanıcılar için daha fazla reklam geliri sağlayacaklarını resmi bir dille duyurdular.

Şunu özellikle berlitmekde fayda var ki; Youtube telif hakkı durumunda çok titiz. Daha önce telif hakkı alınmış bir videoyu paylaştığınız ve tespit edildiği takdirde Youtube kanalınızın kapanması ve haata karşı tarafın siz dava etmesine kadar varabilen bir titizlik bu. Biz en iyisi kendi özgün videolarımızı paylaşmaya devam edelim.

Olmaz, olmaz demeyin ve bugün sizde Youtube kanalınızı açın AdSense hesabınızı ekleyin ve arkanıza yaslanıp hesabınızı kontrol etmeye başlayın :)

Yorum

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта