Youtube Kar Amacı Gütmeyen Kuruluş Programı | NSM

Youtube Kar Amacı Gütmeyen Kuruluş Programı

Youtube Kar Amacı Gütmeyen Kuruluş Programı

Youtube Kar Amacı Gütmeyen Kuruluş Programı Nedir? Kimler kullanabilir ve nasıl kullanılır?

Popüler video paylaşım ağı Youtube her geçen gün yaptığı yeniliklerle hayatımızdaki yerini büyütmeye devam ediyor. Oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olması ve video içeriklerin hikaye anlatmadaki gücü yadsınamaz bir gerçek olduğundan Youtube bir reklam kanalı olarak da oldukça popüler bir ağ olarak karşımıza çıkmakta. İşte Youtube’un bu özelliklerinden biri de Youtube Kar Amacı Gütmeyen Kuruluş Programı , bu program tamamiyle kar amacı gütmeyen her boyuttan kuruluşun her ay bir milyar görüntüleyenden oluşan küresel bir kitle ile hikayelerini paylaşmasına olanak sağlayan bir Youtube özelliği.

Her boyuttan kar amacı gütmeyen kuruluşun bu özellikten yararlanabileceğini belirtmiştik fakat Youtube’un bu konuda bazı kıstaslar getirmekten de geri kalmadığı unutulmamalı. Şuan belli başlı 49 ülke için kullanımda olan özellik başta ABD, İngiltere, Türkiye, Japonya,İtalya,İsrail ve İrlanda gibi ülkeler başta olmak üzere pek çok ülkede kullanılabiliyor. Fakat her ülke için ayrı ayrı yönergeler belirten Youtube’un bu yönergelerine ulaşmak için tıklayınız.

Youtube Kar Amacı Gütmeyen Kuruluş Programı iş ortağı olarak , iş ortaklarına özel bazı özelliklerden yararlanabilirsiniz.Nedir bu özellikler diye merak edenler için hemen biraz bahsedelim.

 • Bağış Kartlarını Kullanma

Abd’de ki kar amacı gütmeyen kuruluşlar Youtube videolarına bağış kartları ekleyebiliyor  destekçi toplamak ve içerik oluşturucularla iş ortaklığı yapabilmek için bağış kartı sosyal araç setini kullanarak para toplayabilmektedir. Şuan yalnızca ABD’de ikamet eden kullanıcılar için uygulanabilir olan bu özelliğin yakın tarihte diğer ülkeler için de uygulanabilir hale gelmesi bekleniyor. Yine videolarınıza nasıl kart ekleyebilirsiniz adımlarını aşağıdaki görsel üzerinden takip edebilirsiniz.

Youtube Kar Amacı Gütme

Yukarıda yer alan adımları kullanarak videolarınıza bağış kartınızı eklediyseniz Youtube’un belirtmiş olduğu ve bağış kartlarını kullanırken işinize yarayacak bir kaç ipucu daha fazla kullanıcıya ulaşabilmenizi ve belki de daha fazla bağış toplamanızı sağlayabilir.

Yotube KAr Amacı Gütmeyen Kuruluş Programı

 • Videolarınızdan Doğrudan Sitenize Bağlantı Verme

Her yere bağlantı kartları özelliği adı altında harici bir url’ye bağlantı vermenizi sağlayan bu kart türünü kullanarak görüntüleyenlerinizi harici bir kampanya açılış sayfanıza yönlendirme imkanı bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda videolarınıza harekete geçirici yer paylaşımları da ekleyebilmeniz mümkün. Yer paylaşımlarını kullanıcılarınıza videoo başladığı anda gösterebilir ve kampanya sayfanıza ya da istediğiniz farklı bir harici sayfaya yönlendirebilirsiniz. Kart türleri farklı özelliklerine göre bir kaç ayrı grupta toplanmış durumda. Bunlar;

Youtube Kar Amacı Gütmeyen Kuruluş Programı

Videolarınıza kart eklemek için Video Yöneticisini ziyaret edin >>> kart eklemek istediğiniz videoyu bulun ve düzenle seçeneğini seçin >>>Kartlar sekmesine tıklayın >>> kart ekleyin seçeneğini seçin ve ilgili kart türünü ekleyin >>>Eklemek istediğiniz kart türünün yanında yer alan oluştur butonuna tıklayın >>> ŞArtlar ve koşulları kabul etmek için etkinleştire tıklayın >>> Kartın yönlendirilmesini istediğiniz url ‘yi girin >>> bir resim yükleyin >>> harekete geçirici bir başlık seçin ve kartın videonun hangi kısmında devreye gireceğini belirleyin >>> son olarak kart oluşturu seçin ve işlemi tamamlayın.

 • İçeriklerinizi Optimize Etme

Bu kısımda Youtube ‘un kendi kaynaklarını kullarak kar amacı gütmeyen kuruluşunuzun içeriklerini,kanalını ve diğer kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik özelliklerini optimize edebilirsiniz. Bu konuda ulaşabileceğiniz kaynaklar için tıklayınız.

 • Youtube Prodüksüyon Kaynaklarını Kullanın

Bu kısımda yine ABD’de ikamet eden kullanıcıların işine yaracak bir özellik ile karşı karşıyayız. Fakat bilmekte fayda var mantığı ile bahsetmekte bir zarar görmüyorum. Kimbilir belki yolunuz New Yotk’a düşer ya da Youtube Türkiye’de de böyle bir uygulama başlatır bilinmez. Los Angeles ve New York ‘da bulunan içerik oluşturucusu stüdyosunu videolarınızı çekmek ve düzenlemek için kullanabilirsiniz.

 • Özel Teknik Destek

Bu kısımda ise Sivil Toplum Kuruluşu kanalınızın kurulması konusunda yaşadığınız sorunlar için e posta ile destek alabilmektesiniz. Aynı zamanda Youtube Kar Amacı Gütmeyen Kuruluş Programı’na aşağıdaki adımları takip ederek kolaylıkla kayıt olabilirsiniz. Tabi ilk etapta belirtiğimiz Youtube’un şartlarını karşılamanız durumunda işlemniz gerçekleşir. Genellikle 1-3 iş günü içerinde ise işleminiz tamamlanmış olur.

Youtube Kar Amacı Gütmeyen Kuruluş Programı

Son olarak bağış sisteminin nasıl çalıştığına değineceğiz. Youtube üzerinden videolarınızı görüntüleyen kullanıcılar bağış kartlarını kullanarak doğrudan kar amacı gütmeyen bir kuruluşa bağışta bulunabilmektedir.Ayrıca kar amacı gütmeyen bu kuruluşlara yapılan bağışlardan Google herhangi bir ücret almadığı gibi işlem üğcretini de kendisi karşılamaktadır. Böylelikle yapılan bağışlardan elde edilen gelirin tamamı kuruluşunuza iletilir. Bu özellikle beraber pek çok sivil toplum kuruluşunun Youtube’un bu özelliğini es geçmeyeceği düşünülüyor.

1 Yorum

 • Selam Yasemin..
  Size tüm bu bilgiler için çok teşekkür ederiz. Müzik dinlemek ve dostlarımla paylaşmak için kanal oluşturdum. Burada tanıştığım, kar amacı gütmeyen videolar yapan bazı kanallarla tanıştım ve onlardan bazılarına abone oldum. Bir kaç kanalın videolarını çok beğeniyorum ve bu videolardan bir müzik listesi oluşturdum. Şimdi bazı detaylar kafama takılıyor ve yanlış bir şeyler yapmamak adına sürekli sorularımın cevaplarını arıyorum. Ulaştığım cevaplar, tam sorularımın karşılığı olmuyor her zaman. Tam bu noktada Googleye soru sordum ve inanılmaz bir şey vikipedia gibi direk size yönlendirdi beni. Şimdi yasemin sorularım şimdilik bunlar=1.Kanalımda bu kanal kar amacı gütmeyen bir kuruluş belirtmek zorunlu mu? eğer öyleyse, senden kopya çektim :) bu şekilde belirtmek doğrumu? (Non-Profit Program Organizations YouTube )
  Şimdilik bu kadar küçük hanım. Eğer dönerseniz cevap olarak başka sorularımda mutlaka olacak.
  Biraz inceledim yazılarınızı ve gerçekten gurur duydum sizinle ve tüm sorularımın tatmin edici cevaplarını sizden alacağımdan eminim. Yazılarınız açıklamalarınız çok kolay herkesin anlayabileceği dilden… Tüm bunlar için tekrar çok teşekkür ederiz. İyi ki varsınız!!! Başarılarınızın devamını dilerim, Işığınız hep parlasın. Sevgiler

Yorum Yaz